Diesel czy benzyna – jaki silnik wybrać?

Co musisz wiedzieć, zanim wypożyczysz samochód za granicą?
16 kwietnia, 2020
Jak chronić swoje auto przed kradzieżą, czyli sposoby na zabezpieczenie systemów bezkluczykowych
16 kwietnia, 2020

Silnik diesla lub benzynowy

Zastanawiasz się nad kupnem samochodu? Wiesz już jaki model i rocznik Cię interesuje. Pozostaje więc tylko ostatnie, a zarazem najważniejsze pytanie – diesel czy benzyna? Postaramy się przedstawić wady i zalety obu napędów i rozstrzygnąć, który z nich jest lepszy.

Silnik benzynowy – zalety

Nasze rozważania o tym, jaki silnik wybrać, kupując samochód, zaczniemy od przedstawienia zalet silnika benzynowego. Silniki napędzane przez ten surowiec są mniej awaryjne. Charakteryzują się również lepszą kulturą pracy i generują stosunkowo mało hałasu. Jego konstrukcja jest prosta, a wszelkie awarie tańsze w naprawie. Samochody z takim układem szybko osiągają zadowalające obroty. Są bardzo sprawne energetycznie – z małej ilości mieszanki paliwowej potrafi uzyskać sporo energii. Co więcej, samochody wyposażone w silnik benzynowy są o wiele tańsze niż te z dieslem.

Silnik benzynowy – wady

Jego największymi wadami jest wyższa cena paliwa oraz jego większe zużycie. Silnik benzynowy wymaga bardzo precyzyjnego doboru mieszanki paliwowej, gdyż działa na podstawie mieszanki jakościowej. Niestety, jest on również mniej wydajny – będzie zużywał więcej paliwa niż samochód wyposażony w silnik Diesla.

Silnik diesel – zalety

Największą zaletą tego typu silnika jest oczywiście spalanie – ten sam samochód wyposażony w diesel spali około 1-2 litra mniej niż jego odpowiednik z silnikiem benzynowym. Również koszty paliwa są niższe – dotyczy to długich tras poza miastem, do których ten silnik jest stworzony.

Silnik diesel – wady

Obecnie diesle wyposażone są w turbosprężarkę, bezpośredni wtrysk paliwa oraz dwumasowe koło zamachowe. Powoduje to, że silniki wysokoprężne do złudzenia przypominają te benzynowe. Jakie są wady silnika diesel? Przede wszystkim, w nowych modelach, dyskusyjna jest trwałość takich silników. Koszty eksploatacji, jak na przykład przeglądy okresowe, naprawa osprzętu silnika czy samej jednostki są zdecydowanie wyższe niż w przypadku benzynowego odpowiednika. Zakup samochodu z tym silnikiem jest droższy.

Diesel, a może benzyna – co wybrać?

Każdy z tych silników przystosowany jest do innej eksploatacji. Diesel sprawdzi się przede wszystkim jako auto firmowe, ciężkie, pokonujące długie trasy lub w przypadku osób aktywnych turystycznie. Inaczej jest z napędem benzynowym. Silniki te nie bez powodu są wybierane najczęściej – przemawia za tym rachunek ekonomiczny. Większość osób używa auta jako transport do miejsca pracy lub duże udogodnienie podczas dużych zakupów. W takim przypadku diesel będzie niewykorzystywany zgodnie z przewidywaniami. Silniki benzynowe są też zalecane entuzjastom wysokich obrotów.

To, na jaki rodzaj silnika się zdecydujesz, zależy głównie od Twoich upodobań i potrzeb. Każdy z nich ma wady, które dla jednych mogą być przesądzające, a dla innych nic nieznaczące. Zastanów się, czego Ty potrzebujesz i jakie cechy samochodu, a dokładniej silnika, są dla Ciebie ważne.

Dodaj komentarz