Historia Forda Mustanga

Opony samochodowe
Opony samochodowe – jakie wybrać?
8 grudnia, 2020
Biały Ford mustang 1965

Ford Mustang to jeden z najbardziej lubianych samochodów amerykańskich. Od pokoleń ten muscle car był symbolem wolności, zabawy i ucieczki w prostsze czasy. Jednak, jak zapewne wiesz, w całej historii tego klasycznego samochodu wprowadzano modyfikacje. Jeśli rozważasz przywrócenie klasycznego Forda Mustanga do pierwotnego wyglądu, powinieneś być świadomy wszystkich faktów historycznych z tym związanych. Poniższy artykuł zawiera podstawowe informacje o historii tego pojazdu.

Ford Mustang pierwszej generacji był produkowany przez Forda w marcu 1964 roku do wczesnych lat siedemdziesiątych. Ten samochód był prekursorem samochodu kucyka, który znamy dzisiaj. Produkcja tego Forda Mustanga rozpoczęła się w styczniu 1965 roku i trwała do końca wojny. Ford dokonał wielu zmian w tym oryginalnym modelu, takich jak zwiększenie liczby miejsc pasażerskich do ośmiu, zmniejszenie pojemności skokowej silnika, zastąpienie gaźnika bardziej oszczędną cewką zapłonową, opracowanie pięciobiegowej manualnej skrzyni biegów oraz zainstalowanie maski z włókna szklanego, koła poszycie i przedłużenia zderzaka. Wszystkie te zmiany miały na celu zwiększenie komfortu klienta i zmniejszenie wagi samochodu.

Wprowadzenie mustanga drugiej generacji zaplanowano i wprowadzono na rynek w 1968 roku. Jako siostrzany pojazd Mercury Grand Marquis zachował wiele cech identycznych z pierwszym modelem. Głównym dodatkiem było lepsze prowadzenie podwozia, które w znacznej mierze wyeliminowało poczucie słabości. Chociaż Ford Mustang drugiej generacji wprowadził nowe elementy stylistyczne, takie jak haki i dłuższe nadwozie, wnętrze pozostało w zasadzie niezmienione. Miał taki sam układ przyrządów i tablicy rozdzielczej jak pierwszy model.

Wielu ekspertów zgadza się, że ostatecznym modelem mustanga jest trzecia generacja. Zaprojektowany do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych w późnych latach pięćdziesiątych, ten samochód reprezentował firmę w jej najbardziej konkurencyjnym punkcie. Wprowadził nowy projekt tabliczki znamionowej Mustanga, ale zachował wiele starszych części Forda Mustanga. Wnętrze zostało całkowicie przeprojektowane, a samochód był całkowicie lżejszy. Do tego momentu historia mustanga głosiła, że ​​amerykański samochód był powolny, zawodny i niewygodny w prowadzeniu. Przeprojektowując deskę rozdzielczą i wprowadzając nowe części do mustanga, Ford był w stanie odwrócić te trudności.

Wiele Fordów Mustangów jest modyfikowanych z różnych powodów, takich jak wymiana silnika starszego modelu na układ napędowy innej marki. Jest to faktycznie nielegalne w niektórych stanach, więc modyfikacje są wykonywane w miejscach, na które nie mają wpływu. W rzeczywistości wiele projektów renowacyjnych, nawet tych, które obejmują wymianę silników spalinowych, wykonywanych jest w sposób nielegalny, ponieważ podnoszą one wartość i atrakcyjność samochodu. Niektóre mustangi są również modyfikowane pod względem wyglądu, poprzez malowanie lub przemalowywanie zewnętrznej części w celu uzyskania określonego wyglądu. Jednak wszystkie mustangi mają ten sam silnik: Forda Mustanga.

Na pytanie o historię mustanga wiele osób uważa, że ​​pierwszy Mustang został zbudowany w fabryce Forda. Chociaż nikt nie jest do końca pewien, skąd pochodzi ten pierwszy samochód, wielu pracowników Forda zostało poproszonych o przetestowanie Mustangów i poinformowali, że jeździli przez kilka godzin we wczesnych Mustangach testowych bez właściciela. Później Mustangi zostały wprowadzone na rynek i po kilku drobnych zmianach w samochodzie zaczęto je regularnie sprzedawać. Sprzedaż była tak udana, że ​​w krótkim czasie Mustangi stały się najpopularniejszym modelem samochodu w Ameryce.

Na przestrzeni lat wyprodukowano wiele różnych wersji Forda Mustanga. Pierwszy samochód koncepcyjny był kompletny z własnymi częściami do Forda Mustanga, a także z silnikiem Ford Racing. Samochody seryjne niewiele różniły się od samochodu koncepcyjnego, oferując różne opcje i stylistykę. W trakcie produkcji modelu wypuszczono kilka różnych mustangów, z których każdy został nieco dostosowany do rynku i jego potrzeb. Z ograniczonej liczby fabrycznych Mustangów, Ford wypuścił pełną linię mustangów, zaczynając od Cobry, następnie GT, a na końcu Cobra GT.

Mustangi się zmieniły, podobnie jak części, które wymagają regularnej renowacji i uwagi. Wiele starszych mustangów ma ograniczoną historię, ponieważ zostały zaprojektowane i zbudowane przez inżynierów Forda przy użyciu tych samych części do wszystkich Mustangów. Jednak duża liczba tych starszych samochodów, ze względu na ich popularność, jest bardzo zużyta i będzie wymagać odnowienia. Wiele starszych części do Forda Mustanga nie jest już produkowanych ze względu na fakt, że samochody nie są już produkowane w dużych ilościach. Dlatego ważne jest, aby znaleźć wykwalifikowanego konserwatora, aby zapewnić integralność samochodu, jego historię i przyszłe użytkowanie.

Komentarze są wyłączone.