Jak bezpiecznie podróżować motocyklem?

Podró?owanie motocyklem w zimne dni
Przedłuż sobie sezon, czyli jak przyjemnie jeździć w zimniejsze dni
16 kwietnia, 2020
Motocyklista jadacy w podróz na motocyklu

Motocyklista jadacy w podróz na motocyklu

Wielka wyprawa zaplanowana, ale ty nadal zastanawiasz czy to wszystko jest bezpieczne. Jak przygotować się do podróży, żeby wszystko poszło jak po maśle? Oto garść praktycznych porad, które znacznie ułatwią nam podróżowanie.

Po pierwsze bezpieczeństwo

Zadbaj o stan techniczny swojego jednośladu. warto wybrać się na dodatkowy przegląd do zaufanego warsztatu, zwłaszcza jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę. Nawet niewielka usterka z dala od domu może stać się sporym problemem. Nie zapominaj o ubezpieczeniu. Wypadki zdarzają się nawet najlepszym. A jak mówi mądre przysłowie przezorny zawsze ubezpieczony.

Naucz się wykonywać podstawowe naprawy. Zorganizuj sobie wszystkie potrzebne narzędzia. Dzięki temu przymusowy postój będzie krótszy, a ty zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Pilnuj żeby twój motocykl nie był przeciążony. Każdy motocykl ma określoną ładowność, która jest zapisana w dowodzie rejestracyjnym. Ciągłe przeciążanie sprzętu może go poważnie uszkodzić. Większość kufrów do motocykli ma określoną maksymalną prędkość jazdy, zazwyczaj jest to 160 km/h.

Zadbaj o swój sprzęt. W twoim ekwipunku powinno znaleźć się przynajmniej jedno mechaniczne zabezpieczenie antykradzieżowe. Jeśli o to nie zadbamy być może już nigdy nie zobaczymy naszego ukochanego jednośladu.

Dbaj o siebie i o swoich bliskich

Pamiętaj że kask motocyklowy i kombinezon to twoja jedyna ochrona. W razie wypadku czy kolizji odzież może uratować ci zdrowie, a nawet życie. Dlatego zawsze się ubieraj, nawet jeśli planujesz tylko krótką przejażdżkę. Tego samego wymagaj od swoich pasażerów.

W twoim bagażu zawsze powinna znaleźć się się podręczna apteczka. Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki zabierz ze sobą odpowiedni zapas medykamentów. Warto też zabezpieczyć się przed ewentualna kradzieżą. Nie trzymajmy wszystkich kart i pieniędzy w jednym miejscu. Najlepiej będzie jeśli zaopatrzymy się w dwa portfele. W jednym będziemy trzymać dokumenty i gotówkę. W drugim mniejszą kwotę, w razie napadu będziemy mogli go oddać napastnikom. Warto też wykonać ksero najważniejszych dokumentów. Dzięki takim kopiom łatwiej nam będzie uzyskać na przykład paszport tymczasowy.

Jazda motocyklem wymaga dobrej kondycji. O wiele bardziej męczy niż jazda samochodem na tej samej trasie. Musimy mieć nie tylko silę do sterowania motocyklem, ważna jest też odpowiednia koncentracja i refleks. Dlatego przed planowaną wyprawą nie unikajmy wizyt na słowni czy basenie. Lepsza kondycja wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Nasze i innych uczestników ruchu drogowego.

Mierz siły na zamiary.

Dobrze rozplanuj swoją trasę. Uwzględnij nie tylko odległość punktu A do punktu B, ale też stan dróg, swoje samopoczucie czy pogodę. Zaopatrz się w GPS, dzięki niemu nie zabłądzisz, ale też kieruj się zdrowym rozsądkiem. GPS jak każdy gadżet może spłatać nam psikusa.

Ustal hasło bezpieczeństwa dla swoich bliskich. Nie musi być skomplikowane, na przykład “Pozdrów ciocię Elizę”. Gdy stanie się coś złego będą mogli ci pomóc i wezwać pomoc. To ważne zwłaszcza jeśli planujesz daleką i niebezpieczną wyprawę.

Dodaj komentarz