Zaraz po zimie, gdy tylko pierwsze promienie słońca pojawiają się na niebie, chcemy rzucić wszystko i przejechać się choć chwilę. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, więc przygotowania motocyklu do sezonu nie warto pomijać. Od nas mała ściąga, jak krok po kroku sprawić, by Twoja maszyna była gotowa do długiego sezonu.
Zwykle większość motocyklistek o tym pamięta, jednak nie zaszkodzi przypomnieć. Jeśli nie zadbasz o akumulator zimą, wiosną Twój motocykl raczej nie odpali. Jeśli tak się stało, jesteś w kropce. Spróbuj podładować baterię w domu – być może uda się jeszcze coś z niej uratować. Pamiętaj, że najlepiej w okresie zimowym wymontować akumulator i naładować go do pełna lub zrobić to w garażu z dostępem do prądu. W ten sposób ustrzeżesz się niepotrzebnych wydatków.
Warto wiedzieć, że wahania temperatury i częste zmiany poziomu wilgoci w powietrzu wpływają na stan oleju. Rozwodni się i wiosną nie będzie spełniał swojej roli. Pamiętaj, by wymienić go przed sezonem. Jeśli motocykl zimuje w garażu, możesz to zrobić po ostatniej trasie zimą. Jeśli nie, lepiej wstrzymaj się z tym do wiosny. W ten sposób unikniesz zatarcia silnika.
Zwykle obiecujesz sobie, że zajmiesz się linką sprzęgła na wiosnę, a potem o tym zapominasz? Też tak mieliśmy, dlatego teraz zwracamy na to szczególną uwagę. Warto zainteresować się, jaki jest jej stan i skontrolować napięcie. Przy okazji właśnie, sprawdź jeszcze przed sezonem sam mechanizm działania sprzęgła. Zwróć uwagę na to, czy nie łapie za wysoko, czy nie ma problemów z wrzucaniem biegów lub czy sprzęgło się nie ślizga.
Ciśnienie w oponach ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy. Wbrew pozorom nie po każdej zimie będziesz musiała dopompować koła, jednak zwykle będzie trzeba co nieco podnieść ciśnienie. Możesz przeciwdziałać zimowym odkształceniom i zwiększyć ciśnienie w oponie nawet do 20% na jedną noc, jednak musisz pamiętać, by powrócić do właściwego poziomu przed pierwszą jazdą.
Zaśniedziałe styki, przetarte przewody – kłopotów z niewłaściwą elektryką może być wiele. Problem lubi być widoczny, na przykład wówczas, gdy zorientujesz się, że któreś ze świateł w Twojej maszynie nie działa. Dlatego przed wyruszeniem w drogę sprawdź całą elektrykę i upewnij się, że jest ona sprawna.
Chyba nie musimy Ci tłumaczyć, jak ważny jest stan hamulców w Twoim motocyklu? Niezależnie od tego, jak dobrze jeździsz, zużyte i niedziałające prawidłowo klocki hamulcowe czy tarcze będą źródłem poważnych problemów. Warto zatem uważać, tym bardziej, jeśli zimą zdarzyło Ci się jeździć do pierwszego śniegu. Wówczas wszechobecna sól mogła dostać się do tarcz i znacznie przyspieszyć ich zużycie.
Wiele z nas zapomina o dobrych damskich akcesoriach motocyklowych. Są one istotne nie tylko wczesną wiosną, ale także później. Komfort jazdy wpływa bowiem na sposób prowadzenia i bezpieczeństwo. Pamiętaj, nie zaniedbaj żadnego elementu przygotowania się do sezonu!