Opony samochodowe – jakie wybrać?

Jak ekspresowo sprzedac samochod
Szybko, korzystnie i legalnie. Jak ekspresowo sprzedać samochód?
6 października, 2020
Biały Ford mustang 1965
Historia Forda Mustanga
14 stycznia, 2021
Opony samochodowe

 

Opony samochodowe – jakie wybrać?

Opony samochodowe, czyli ogumienie kół, to bardzo ważny element wyposażenia auta. Gdy są dobrze dobrane, auto jest stabilne, ma dobrą przyczepność, a to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też wymiana opon i decyzja co do ich zakupu powinna być przemyślana.

  1. Opony samochodowe – z czego są zrobione?
  2. Rodzaje opon.
  3. Opony samochodowe – gdzie kupić?

Opony samochodowe mają zapewnić autu dobrą przyczepność do nawierzchni. Mają pomagać w pokonywaniu wszelkich nierówności, a także pomóc w szybkim zatrzymaniu pojazdu. Idealnie dobrane opony muszą spełniać swoje funkcje niezawodnie niezależnie od panujących warunków atmosferycznych – dlatego też muszą być do nich perfekcyjnie dobrane. Tylko wtedy możliwe jest bezpieczeństwo jazdy. Należy o tym pamiętać, zaopatrując się w nowe opony na przykład z okazji ich sezonowej wymiany z zimowych na letnie czy na odwrót. Ważne jest także źródło, z którego opony kupujemy. Dlatego warto decydować się na renomowanych sprzedawców.

Opony samochodowe – z czego są zrobione?

Opony samochodowe składają się z kilu warstw. Jednak najbardziej charakterystyczna jest czarna guma, a ona z kolei jest mieszanką sadzy, kauczuku, oleju i siarki. Jedna opona to kilka rodzajów gumy. W skład opon wchodzą także kord (wewnętrzne włókno wzmacniające wykonane z wiskozy lub poliamidu) i druty. Od pewnego czasu do gumy opon – zarówno tych zimowych, jak i letnich – dodaje się krzemionkę, która poprawia przyczepność kół na mokrym asfalcie. Dziś opony są wytwarzane przez bardzo wielu producentów. Dlatego też z łatwością możemy wybrać wśród nich takie o pasującym do naszego auta profilu, szerokości i średnicy. Opony to także różne klasy cenowe: ekonomiczna, średnia oraz premium. Różnią się one od siebie poziomem zaawansowania technologicznego użytych materiałów oraz również wzoru bieżnika.

Rodzaje opon

Opony samochodowe możemy podzielić na:

  • letnie,
  • zimowe,
  • całoroczne (uniwersalne).

Opony letnie są przystosowane do używania ich w wyższych temperaturach. Wśród nich możemy znaleźć takie, które są oponami sportowymi czy też przeznaczonymi na deszcz. Gdy wybieramy opony letnie, dobrze jest wziąć pod uwagę to po jakich powierzchniach najczęściej się poruszamy (po autostradach, drogach polnych czy też miejskich). A to dlatego, że umożliwi to dobór odpowiedniego bieżnika, który zapewni nam komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Ważne przy wyborze opon jest także to, czy jesteśmy miłośnikami jazdy spokojnej czy też szybkiej. Letnie opony nie powinny być używane zimą, gdyż w wyniku niskich temperatur wykorzystywana do ich produkcji mieszanka gum twardnieje, a to jest przyczyną małej przyczepności do nawierzchni. Opony zimowe zaś są przystosowane do jazdy w niskich temperaturach, na śniegu, lodzie czy błocie. W tych warunkach zachowują one swoją przyczepność oraz odprowadzają wodę – dzięki odpowiednio wyprofilowanemu bieżnikowi (taki bieżnik, ponieważ jest wykonany z odpowiedniej mieszanki, nie robi się twardy w niskich temperaturach).  Ostatnio rodzaj to opony całoroczne – mające tylu samo zwolenników, jak i przeciwników. Guma, z której takie opony są wykonane, ma dużą tolerancje na bardzo różne temperatury. Przeważnie takie opony są polecane do jazdy po drogach miejskich i dla kierowców z długim stażem za kierownicą.

Opony samochodowe – gdzie kupić?

Opony samochodowe najlepiej kupić nowe od pewnego sprzedawcy. Dziś jest możliwe wygodne kupno opon także przez internet https://noweopony.pl/. Profesjonalne sklepy internetowe oferują szeroki wybór opon najlepszych producentów w rozsądnych cenach. Dzięki specjalnej wyszukiwarce (w której wpisujemy parametry opon) będziemy mogli dokonać perfekcyjnego wyboru. Darmowa wysyłka i dostarczenie opon w ciągu 24 godzin to doskonała opcja nie tylko dla zapominalskich zwlekających z wymianą opon do ostatniej chwili.

 

Komentarze są wyłączone.