Szybko, korzystnie i legalnie. Jak ekspresowo sprzedać samochód?

10 prostych trików dzieki którym zaoszczedzisz na paliwie
10 prostych trików, dzięki którym zaoszczędzisz na paliwie
3 października, 2020
Opony samochodowe
Opony samochodowe – jakie wybrać?
8 grudnia, 2020
Jak ekspresowo sprzedac samochod

Wiele osób uważa, że sprzedanie auta nie jest prostą rzeczą. Szczególnie częste są skargi na długi okres czekania na potencjalnego kupca. Laikowi łatwo też pogubić się w gąszczu istniejących przepisów prawnych. Co zrobić w sytuacji, gdy zależy nam na czasie i chcemy pozbyć się samochodu możliwie jak najszybciej? Z jakich opcji możemy obecnie skorzystać i na którą najlepiej postawić? Przeczytaj nasz przewodnik, aby się dowiedzieć!

Czemu lepiej unikać tradycyjnych giełd samochodowych?

Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem ze sprzedażą używanego samochodu będzie tradycyjna giełda samochodowa. Z reguły to po prostu miejsce, w którym handlarze autami, motocyklami i innymi pojazdami w ustalonym dniu prezentują swoje towary potencjalnym nabywcom. Giełdy są jednak otoczone złą sławą, co wynika przede wszystkim z powszechnie występujących oszustw. Nieuczciwi sprzedawcy często zatajają przed zainteresowanymi zakupem klientami wady samochodu, przebyte wypadki, nagminnym procederem jest cofanie liczników w celu ukrycia rzeczywistego przebiegu auta. Transakcje odbywające się w takim miejscu często nie są zgodne z prawem. Wszystko to sprawia, że na giełdzie powszechnym zjawiskiem jest nieufność, dlatego nawet rzetelni sprzedawcy aby skusić kupujących muszą znacząco obniżyć cenę. Ponadto wystawiając samochód na giełdzie każdorazowo musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty targowej.

Czy warto skorzystać z giełd internetowych i komisów?

Tradycyjne giełdy powoli odchodzą do lamusa, a wypierają je giełdy internetowe, czyli portale umożliwiające wystawienie oferty sprzedaży auta. Z perspektywy sprzedawcy główną zaletą jest tu możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców, z drugiej strony jednak konkurencja ze strony innych sprzedających jest gigantyczna, dlatego wrzucona oferta może łatwo przepaść w gąszczu ogłoszeń. Oznacza to, że na kupca trzeba będzie długo czekać, dlatego najlepiej wystrzegać się obydwu rodzajów giełd. Niektórzy uważają, że alternatywą dla giełd samochodowych może być komis, jednakże minusem komisów jest konieczność opłacenia prowizji. Ponadto nawet najlepszy komis nie gwarantuje błyskawicznej sprzedaży auta, dlatego nie jest to dobry wybór dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają czas.

Skup aut jako rozsądna alternatywa

Najdogodniejszym rozwiązaniem umożliwiającym błyskawiczne sprzedanie samochodu jest skorzystanie z usług skupu aut. Do sfinalizowania sprzedaży i zawarcia niezbędnych formalności wystarczy jedna wizyta, co zapewnia sporą oszczędność czasu. Transakcje dokonywane przez przedsiębiorstwa mające w swej ofercie skup aut są stuprocentowo legalne, jednak niezbędne formalności są stosunkowo proste. Konieczne będzie jedynie zgromadzenie najbardziej podstawowych dokumentów, takich jak m.in. dowód rejestracyjny, karta pojazdu (o ile została wydana) czy dowód tożsamości. Nie ma obowiązku okazania OC i przeglądu technicznego, jeśli maszyna ich nie posiada. Większość tego rodzaju placówek (np. szczeciński skup aut Auto Forum działający na terenie województwa zachodniopomorskiego) nie ogranicza się do jednego rodzaju aut i chętnie zakupi takie pojazdy, jak m.in.:

  • samochody osobowe
  • samochody ciężarowe
  • samochody powypadkowe
  • samochody uszkodzone
  • “angliki” (auta importowane z Wielkiej Brytanii)
  • wraki
  • auta do kasacji
  • motocykle
  • busy

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest oczywiście skontaktowanie się ze skupem aut, który dowód rejestracyjny, karta pojazdu (o ile została wydana) czy dowód tożsamości. Nie ma obowiązku okazania OC i przeglądu technicznego, jeśli maszyna ich nie posiada. Wycena uzależniona jest od ceny rynkowej oraz stanu technicznego posiadanego przez nas modelu. Z reguły skup aut oferuje od 60 do 80% rynkowej ceny pojazdu, co wydaje się być racjonalną ofertą biorąc pod uwagę to, że pieniądze otrzymamy od ręki, zaś skup ponosi pewne ryzyko (nie ma możliwości zwrotu auta). Po dokonaniu bezpłatnej wyceny skup aut spisuje umowę z klientem i od razu wypłaca ustaloną sumę w gotówce bądź przelewem. Odbiór auta leży w gestii skupu, dlatego z perspektywy sprzedającego nie wiążę się z koniecznością długiej wyprawy. Wszystko to sprawia, że oferta skupów jest godna rozważenia, jeśli chcemy szybko i legalnie pozbyć się pojazdu.

Komentarze są wyłączone.